Aktuálně se věnuji plně agrohomeopatii a proto se návrhy a realizací permakulturních zahrad již nezabývám. Děkuji za pochopení.

Ukázky tvorby

Dvorek, cca 45 m2

Fotogalerie

Malý, slunný dvorek je z velké části zatravněný a bylo potřeba vyřešit jeho osázení tak, aby se prostor zútulnil. Dům slouží pouze k víkendové rekreaci a proto i rostliny byly voleny tak, aby nevyžadovaly každodenní péči.


Pomník padlým za 1. světové války, Libenice, 90 m2

Fotogalerie

Součástí obnovení pomníku padlým byl i nový návrh osázení. Oproti původnímu konceptu bylo zvoleno osázení nižšími trvalkami a malými keři, aby lépe vynikl samotný pomník. Pomník byl osázen odolnými druhy rostlin, které dobře odolávají suchu a tímpádem není nutná jejich častá údržba. Pomník byl znovu odhalen 15. září 2013.


Předzahrádka u roubenky v Českém ráji, 36 m2

Fotogalerie

Noví majitelé malebné roubenky si přáli zachovat zahrádce její staročeský ráz, který by nerušil charakter stavení. V zahrádce již bylo zasázeno několik květin, zbývalo tedy doplnit další tak, aby ideálně v každé roční době v zahrádce něco kvetlo. Předzahrádka má výlučně okrasný účel, kromě několika málo bylinek v ní nejsou žádné užitkové rostliny.


Bylinková spirála, Libenice

Fotogalerie

Bylinková spirála má průměr základny 2,5 m. Stavba proběhla na začátku dubna 2013 a ve dvou lidech jsme ji bez větších problémů měli hotovou za jedno odpoledne. Na jaře a začátkem léta byla spirála osázena bylinkami a už do podzimu proběhlo několik sklizní.


Farská zahrada, 678 m2

Fotogalerie

Ve spolupráci s Libenickým okrašlovacím spolkem jsme se pustili do obnovy zanedbané farské zahrady, která nově dostala charakter klášterních bylinných zahrad. V prvním roce (2013) jsme pozemek vyčistili, postavili kamenné slunce pro pěstování bylinek, vypletli vyvýšené záhony z proutí, všechno naplnili zeminou a osázeli bylinkami a zeleninou. Z produktů zahrady jsme pak v září společně uvařili výbornou Michaelskou polévku, která nás odměnila za celoroční péči o zahradu.

Co se aktuálně děje na farské zahradě v Libenicích můžete sledovat na stránkách Libenického okrašlovacího spolku (http://okraspol.webnode.cz/farska-bylinna-zahrada/).


Permakulturní centrum, 1,2 ha, závěrečný projekt Výcviku permakulturních designérů u J. Svobody

Fotogalerie

Závěrečný projekt k obhajobě na Výcviku permakulturních designérů. Jedná se o pozemek v obci Skalka u Doks, na kterém bude vybudované permakulturní centrum.


Doporučuji

Knižní publikace


Webové prezentace

www.ekozahrady.com / www.rodovystatek.cz

Obě stránky patří do tvorby Jaroslava Svobody a dozvíte se na nich mnoho užitečných a informací. Stránky se pravidelně aktualizují a doplňují, proto doporučuji je navštěvovat pravidelně.

Kam do zahrad?

Botanicus, Ostrá

Několik rozlehlých zahrad, každá jinak tematicky zaměřená. Milovníkům zahrad doporučuji navštívit vesničku i mimo historické slavnosti, které se zde pravidelně konají. Budete mít více klidu a prostoru se v zahradách projít, seznámit se s mnoha druhy rostlin a inspirovat se různými koncepty třeba i pro vlastní zahradu.

Dendrologická zahrada, Průhonice

Krásné a rozlehlé zahrady a park, kde můžete strávit dlouhé hodiny. Stromy jsou zde označené popisnými cedulkami, proto je zahrada vhodná také pro studium a často zde potkáte studenty různého věku. Návštěva dendrologické zahrady stojí za to v každém ročním období, ale nejkrásnější podívanou si užijete asi na jaře.

Něco málo o mně

Již od dětství mě fascinovaly zahrady a příroda obecně. Po studiu na České zemědělské univerzitě, kde jsem se věnovala produkci léčivých rostlin, jsem pokračovala dvousemestrálním studiem léčivých rostlin na Farmaceutické fakultě UK v Hradci Králové. Zároveň jsem také prošla pětiletým studiem Fytoterapie v Čínské medicíně. Práci s čínskými bylinnými směsmi jsem se věnovala i několik následujících let. Poté jsem se začala zabývat přípravou projektových žádostí a administrováním projektů, většinou se jednalo o dotace ze státních a evropských fondů.

Po absolvování Výcviku permakulturních designérů u Jaroslava Svobody na podzim roku 2012 jsem se navrhování a realizaci zahrad začala věnovat naplno. Tato práce mě zcela fascinuje a naplňuje. Moc mě těší vytvářet a realizovat projekty, které přispívají ke zlepšení a ozdravení životního prostředí a přináší radost a užitek nejen lidem, kteří tento prostor užívají, ale v širším měřítku i celému okolí a mnoha dalším bytostem.

S láskou Zuzana Dynková